Özgen Beşli 20 Mayıs 1960 Şavşat doğumludur. İlk ve orta öğrenimimi Kars'ta tamamlayan Beşli, 1985 yılından beri mutfak ve banyo dekorasyonu üzerine kurduğu özel işletmesinde çalışmaktadır.

Son 5 yıldır profesyonel olarak fotoğraf çekmekte olan Özgen Beşli bu kapsamda şuana kadar 5 kişisel sergi açmıştır. Doğu’nun yeni turizm gözdesi olan Kars'a gelen yerli ve yabancı turist gruplarına, sevdalısı olduğu şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini yansıtan kişisel fotoğraflarından oluşan sunumlar yaparak, adeta bir gönüllü turizm elçisi gibi çalışmaktadır. Uluslararası ve ulusal yarışmalardan çeşitli ödülleri olan Beşli, Gaziantep İpekyolu Fotoğraf Sanatı Derneği ve Mersin OIba Fotoğraf Derneği Üyesidir.

Kişisel sergilerinden ilkini 29 Ekim 2016 tarihinde genel Kars temasıyla, ‘Fotoğraf Diliyle Kars’ adı altında gerçekleştirmiştir.

İkinci sergisini, Kars Valiliği ile birlikte 16 Ağustos 2017 tarihinde Selçukluların Kars’tan Anadolu’ya girişlerinin 953. yılı etkinlikleri kapsamında Ebu-l Hasan Harakani’nin manevi huzurunda Evliya Camii Külliyesinde gerçekleştirmiştir.

‘Fotoğraf Diliyle Ani’ adıyla düzenlenen üçüncü kişisel sergi, 2016 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan Ani Örenyeri’nden oluşan birbirinden güzel fotoğraflarla, Ankara'da, 4 Ekim-15 Ekim 2017 tarihleri arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın tahsis ettiği Mustafa Ayaz Vakıf Müzesi’nde meraklılarıyla buluştu.

Dördüncü kişisel sergisi olan ‘Fotoğraf Diliyle Ani’yi, 29 Ekim-5 Kasım 2017’de Kars Halk Eğitim Merkezi Sergi Salonunda gerçekleştirmiştir.

Beşinci Kişisel Sergisini, Mersin Olba Fotoğraf Derneği’nin öncülüğünde 12 Ocak 30 Ocak 2018 tarihinde ‘Fotoğraf Diliyle Ani' adı altında Mersin’de gerçekleştirmiştir.

Kars’ın tanıtımı adına çektiği fotoğrafları devlet dairelerine ve köy okullarına bağışlayan Beşli’nin amacı,  daha çok insana ulaşarak kendi objektifinden görüntülediği kareleri ölümsüzleştirmek.